تکنولوژی VMware vSphere Flash Read Cache

قابلیت VMware vFRC از VMware VSPhere نسخه 5.5 به ESXi اضافه شد. vFRC یک بخشی از زیرساخت ذخیره ساز هاست ESXi است که برای مدیریت سخت افزارهای ذخیره ساز به شکل flash که به صورت لوکال به سرور اتصال پیدا کرده اند مورد استفاده قرار می گیرد. این سخت افزارها می توانند شامل انواع مختلفی باشند (فلش کارت های قابل اتصال به سرور، انواه هاردهای SSD به شکل SAS و SATA) زیرساخت فلش vSphere به عنوان یک بازوی کمکی از تمام منابع سخت افزاری معرفی شده به عنوان یک منبع واحد در صورت نیاز استفاده می کند در این فرآیند خواندن از دیسک های اصلی به شدت کاهش پیدا می کند.

زیرساخت فلش ساخته شده توسط vSphere برای 2 هدف می تواند استفاده شود:

  • استفاده از کش برای درخواست های IO ماشین های مجازی
  • ذخیره سازی فایلهای SWAP ماشین هاست ESXi

Raw Device Mapping

هایپروایزر Vmware همچنین از RDM پشتیبانی می کند. RDM قابلیت دسترسی ماشین مجازی را به صورت مستقیم به هارد دیسک local و یا دسترسی به LUNهای SAN از طریق فیبر نوری یا iSCSI را ممکن می کند. RDM از طریق ایجاد یک لینک در فایل VMFS به صورت پراکسی دسترسی ماشین را به سخت افزار ممکن می کند. فایلهای مپ ایجاد شده دسترسی به فضاهای ارائه شده توسط سخت افزار را ممکن می کنند.

فایل های مپ دیوایس های خام نیستند اونها در حقیقت ارجاع هایی برای پیکربندی صحیح ماشین مجازی هستند.

پیکربندی RDM به 2 شیوه ممکن است:

Virtual compatibility mode

در این حالت به صورت کامل مجازی سازی در ایجاد مپ بین دستگاه ذخیره ساز و ماشین مجازی پیشتیبانی می گردد، حالت virtual مزایای زیادی رو برای VMFS ها میاره مثل advanced file locking برای data protection و استفاده از snapshotها

Physical compatibility mode

در این حالت شما به اکثر ویژگی های سخت افزار خود به صورت مستقیم دسترسی دارید. Vmkernel تمام دستورات ارسالی سیستم عامل به SCSI را برای سخت افزار ذخیره ساز ارسال می کند که البته همین موضوع می توان تمام اطلاعات لایه سخت افزار ذخیره ساز شما را برای ماشین مجازی مهمان افشا کند.

مقایسه VMFS و RDM

برای تصمیم گیری در مورد این موضوع که فایل های دیتای پایگاه داده شما بر روی VMFS ایجاد شوند و یا بر روی RDM شما نیازی به مقایسه سرعت در محیط خود نیستید.

البته این موضوع خیلی مهم است که شما کدام شیوه دسترسی را برای ارتباط اپلیکیشن خود با سخت افزار خود انتخاب می کنید. انتخاب دسترسی صحیح سرعت و کارایی اپلیکیشن شما را تا حد بالایی در اپلیکیشن های enterprise افزایش می دهد.

این موضوع توسط تست های بسیار توسط Vmware تایید شده است که نتیجه سرعت بر روی VMFS یا همان RDM مجازی با RDM فیزیکی تقریبا در بیشتر حالات عمومی یکسان است:

 دریافت فایل (performance_char_vmfs_rdm)

شرکت Vmware به شدت استفاده از VMFS را توصیه می کند اما ممکن است در حالاتی نیاز به RDM باشد برخی از تفاوت های VMFS و RDM را گردآوری کردیم تا انتخاب مناسبتری برای پروژه خود داشته باشید:

(همچنین برای بحث کاملتر در مورد این موضوع به مستند زیر مراجعه کنید.)

 دریافت (vsphere-esxi-vcenter-server-storage-guide) 

VMFS RDM
هر فضا می تواند میزبان چندین ماشین مجازی باشد (یا به صورت اختصاصی فقط به یک ماشین مجازی اتصال یابد.) مپ کامل فضای هر LUN یا فضا به حداقل یک ماشین مجازی ممکن است 
دارای ابزارهای سیاست گذاری ساده جهت افزایش فضای ذخیره سازی و دارای انعطاف پذیری و مدیریتی بیشتر  به طور معمول همیشه نیازمند LUNهای بیشتر برای افزایش فضا هستید و حداکثر توان بهره برداری از 256 LUN را دارید

به طور کامل از از کلاستر کردن هایی که نیازمند رزرو در iSCSI نیستد پشتیبانی می کند. یکی از موارد عدم پشتیبانی Oracle RAC است. برای پشتیبانی از این حالات باید flag مرتبط multi-writer غیرفعال گردد.
https://kb.vmware.com/s/article/1034165

به شکل مرسوم تکنولوژی RDM جهت پشتیبان گیری های لایه پایین توسط نرم افزارهای خارجی و ابزارهای replication در سطح بلاک نیاز است
پایین بودن سرعت در عملیات multi write توسط چندین ماشین و امکان ایجاد data corruption تکنولوژی RDM جهت مهاجرت آسان یک دیتابیس فیزیکی به ماشین مجازی بسیار کمک کننده است. همچنین در صورت درخواست تیم ساپورت اوراکل به آسانی قابلیت مهاجرت از ماشین مجازی به ماشین فیزیکی وجود دارد.
قابلیت جا به جایی نود ها بین ماشین ها در کلاستر اوراکل قابل استفاده برای Microsoft Cluster Server و Oracle Cluster